Иранският президент Хасан Рохани заяви в телефонен разговор с френския си колега Еманюел Макрон, че Техеран е решен да "остави всички врати отворени" за спасяване на споразумението за ядрената му програма от 2015 г., съобщиха световните агенции.
"Ние сме решени да оставим всички врати отворени, за да се запази ядрената сделка (...) Европейците трябва да положат повече усилия за спасяване на споразумението", заявил Рохани според ирански медии.
По думите на иранския президент "определени сили в САЩ не искат усилията за запазването на ядрената сделка да се увенчаят с успех". "Европа трябва да вземе мерки за обезпечаване на законните интереси на Иран и прекратяване на икономическата война на Вашингтон /против Техеран/", добавил Рохани, цитиран от ТАСС и Франс прес.
Споразумението, наречено Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД) по иранската ядрена програма беше сключено между Иран и постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН /САЩ, Русия, Великобритания, Франция и Китай/ и Германия през 2015 година.
Сделката ограничава ядрените разработки на Техеран в замяна на вдигане на санкциите на ООН и едностранните ограничителни мерки на САЩ и ЕС. На 8 май м.г. американският президент обяви за излизане на САЩ от споразумението и отново наложи санкции на Иран.
Точно година по-късно Рохани заяви, че Техеран прекратява част от задълженията си по ядрената сделка. Европейските страни по споразумението се опитват да убедят Иран да остане в сделката, като обещават да защитят икономическите му интереси от американските санкции, припомнят Ройтерс и ТАСС.
/БТА/


Университетът по застраховане и финанси с нови възможности за магистърско обучение през февруари 2026 г.
Къде настъпва грипът?
Расте броят на загиналите при влаковата катастрофа в Испания
Фризьорка вдигна цените с 291% след еврото
„Евро“, „безобразие“ и „протест“ оглавиха класацията за „Думи на годината“ у нас през 2025 г.
Българското земеделие е на ръба и само една добра реколта може да го спаси
Бордът за мир се оформя въпреки несъгласието на Израел
Стармър: Използването на мита срещу съюзници е напълно погрешно
Университетът по застраховане и финанси с нови възможности за магистърско обучение през февруари 2026 г.
Желязната руда поевтинява заради пренасищане в Китай и нова мина в Африка
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Доказано с тестове – някои нови коли не изкарват до 100 000 км
FIAT се завръща към корените си с модел за 15 000 евро
Новият гигантски SUV на Great Wall ще вдига 100 км/ч за 4,4 сек
Роботите се превръщат в най-големия кошмар за работниците
Костадинов: Каква е българската позиция по отношение на Гренландия?
Неделната сутрин в Румъния е била най-студената за последните 60 г.
Бащата на Сияна пита: Да участваме ли на изборите като партия?
Петков, АБВ: БСП-ОЛ е потенциален партньор на Радев
Университетът по застраховане и финанси с нови възможности за магистърско обучение през февруари 2026 г.
преди 6 години И за кво да го спасяваме бе Роханчо. За да може вие по цял ден да мързелувате, да се молите на Алах и всеки чалмосан като теб да прави десет малки чалмосани а ние европейците да бачкаме и парите ни да отиват за да ви купуваме петрола. И някой ден да тръгнете на ислямски поход срещу християните ли. Или ще се демократизирате и ще станете хора или ще ядете бомби до като ви изкараме Алах от главите. Това е положението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар